JAK WYBRAĆ PRZEDSZKOLE DLA SWOJEGO DZIECKA?

Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże wybrać przedszkole dla dziecka.
Rekrutacja do przedszkola, czyli 20 pytań, które warto zadać przed zapisem dziecka

JAK WYGLĄDA PROCES REKRUTACJI?

Prowadzimy zapisy przez cały rok w miarę wolnych miejsc.

1. Zadzwoń lub wypełnij formularz zgłoszeniowy, byśmy mogli oddzwonić.
2. Umów się na niezobowiązującą rozmowę w placówce, podczas której pokażemy to urocze miejsce, opowiemy Ci o naszym przedszkolu, czym się różni od innych, co jest dla nas ważne w wychowaniu. Najczęściej umawiamy się po południu pomiędzy godziną 16.00 a 19.00 – wtedy zwykle oboje rodziców może przyjść na spotkanie. Zapraszamy z dziećmi, ponieważ rozmowa odbywa się w pustej już wtedy sali przedszkolnej. Dzieci się bawią, a dorośli rozmawiają – nie trzeba angażować babci czy opiekunki.
3. Tu może już nastąpić decyzja rodziców o zapisaniu dziecka i podpisanie umowy lub
4. Zapraszamy chętnych na dzień lub tydzień próbny (jeśli jest taka możliwość), by się jeszcze lepiej poznać.
5. Podpisanie umowy oraz wpłata wpisowego rezerwuje miejsce w przedszkolu.
6. Cieszysz się, że Twoje dziecko jest szczęśliwe i w dobrych rękach.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Formularz zgłoszeniowy
Zapis do:
Placówka

ADAPTACJA W PRZEDSZKOLU

Zrozumiałe jest dla nas, że powierzacie nam swój największy skarb.
Po oglądnięciu strony czy samego przedszkola, nawet po rozmowie, podczas której chętnie opowiemy Wam o naszym przedszkolu, o tym co dla nas jest ważne w wychowaniu, czym różni się nasze przedszkole od innych lub to, dlaczego wybraliśmy pedagogikę waldorfską – nawet wtedy można nie być pewnym czy to jest przedszkole, które chcę wybrać dla mojego dziecka.
Dlatego zapraszamy do pozostania z nami przez okres próbny przez dzień lub nawet tydzień, kiedy dziecko i rodzic przychodzi do przedszkola a dopiero potem można podjąć decyzję o zapisaniu dziecka do nas.
Niestety wciąż wiele przedszkoli stosuje adaptację polegającą na tym, że wychowawca bierze dziecko od rodzica, zamyka drzwi, i ….czeka aż przestanie płakać.

My w Przedszkolu Ziarenko od początku naszego istnienia wybieramy inną drogę, być może mniej skuteczną ale w znacznie większym stopniu szanującą potrzeby dziecka. Jeśli jest taka potrzeba ktoś, z kim dziecko czuje się bezpiecznie – mama, tata, babcia lub opiekunka może pozostać przez cały czas w pierwszym okresie w przedszkolu po to, by adaptacja nie odbywała się kosztem poczucia bezpieczeństwa. Dopiero, kiedy dziecko poczuje się bezpieczniej, oswoi się nieco z rówieśnikami, nowymi ciociami, pozna rytm przedszkola osoba dorosła, która jest z dzieckiem wycofuje się stopniowo.
Czasem to jest godzina lub dwie, czasem dzień – dwa, czasem tydzień lub więcej. My w Ziarenku mamy czas.

Ważne jest by osoba, która przyszła z dzieckiem była “do dyspozycji” dziecka siedząc sobie z boku i dając dziecku przestrzeń na samodzielne odkrywanie nowego świata.
Kiedy dziecko poczuje się bezpieczniej opiekun może pozostać w szatni. Dziecko wie, że dorosły jest obok. Czasem wyjdzie do niego, przytuli się, ale jednak często okazuje się, że ciekawiej jest w sali przedszkolnej, gdzie dzieci się bawią.
We wrześniu bywa że dochodzi do grupy kilkoro dzieci na raz. Staramy się wtedy aby na raz adoptowało się jedno, najwyżej dwoje dzieci, a kolejne maluszki zaczynają po oswojeniu się tych pierwszych.