Kadra na Ruczaju


Doświadczam tajemnicy życia poprzez kolory, dźwięki, zapachy, smaki. Wszystkiego dotykam, słucham, wącham i smakuję jeśli to możliwe.

Tworzę rzeczy, które z pomocą moich rąk chcą być stworzone - czasem są to obrazy, waldorfskie lalki, innym razem kolorowe sukienki, krasnoludki albo podwyższane grządki.

Kocham ziemię, błoto, łażenie z dziećmi po chaszczach, drzewach, łąkach i lasach.

Dzieci to najbliższe mi istoty na świecie. Nieustannie, od lat przepełnia mnie wielka wdzięczność za każdy dzień spędzony z nimi, za tę niezwykłą możliwość towarzyszenia w ich wzrastaniu, nieograniczonymdoświadczaniu świata, w ich mądrości. One są moimi mistrzami.


Nieustająco zafascynowana pięknem świata.

Przedszkolna ciocia; opowiada bajki i pokazuje historyjki na paluszkach, wesoło rymuje, wspólnie z dziećmi maluje, wycina, klei, lepi, szyje, szlifuje patyki, przytula i ociera łzy, od ręki zszywa wyskakujące niespodziewanie w dziecięcych ubrankach tu i tam dziurki. Nie podśpiewuje jedynie gdy śpi;)

W wolnym czasie dużo czyta, fotografuje, ratuje kwiatki wyrzucone na śmietnik, namiętnie rozmawia z kotami i psami, zbiera do kieszeni znalezione kamienie

Od pięciu lat pracuje jako nauczyciel waldorfski.


Lubię przebywać w przestrzeni, w której jest czas i miejsce na wsłuchiwanie się w potrzeby własne i innych, oraz swoboda ich wyrażania bez obawy o bycie osądzonym - sama chcę taką właśnie atmosferę stwarzać, aby dzieci czuły się akceptowane, kompetentne i mogły z radosnym zapałem poświęcić się zabawie, lub pracy.

Staram się towarzyszyć dzieciom z rozwagą, uważnością i empatią. Chcę wspierać je w ich naturalnym dążeniu do samodzielności, służyć uwagą, radą, a w razie potrzeby - pocieszeniem. Cieszy mnie, gdy mogę oczarować dzieci opowieścią, zabawą, lub piosenką, czy to w języku polskim, czy angielskim.

Inspiruje mnie idea Porozumienia Bez Przemocy Marshalla Rosenberga, idea odpowiedzialności osobistej i społecznej dziecka Jespera Juula, oraz moje początki z praktyką uważności na co dzień.

Studiuję pedagogikę waldorfską na Uniwersytecie Warszawskim.